Cijene nafte gotovo nepromijenjene pod pritiskom očekivanja povećanja opskrbe iz OPEC+
x Na cijene je utjecao i slabiji američki dolar i mješoviti privredni i tržišni pokazatelji iz SAD-a, najvećeg svjetskog potrošača nafte.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu tako su jutros niži za četiri centa te se njima trguje po cijeni od 67,07 američka dolara (61,90 eura) po barelu, dok je WTI sirova nafta jeftinija za devet centi. Barel ove nafte trži se za 65,36 dolara (60,29 eura).
Brent se od 25. juna kreće unutar raspona od 69,05 dolara (63,75 eura) po barelu na najvišoj, do 66,34 dolara (61,20 eura) na najnižoj razini, budući da su zabrinutosti oko poremećaja opskrbe iz regije Bliskog istoka popustile nakon prekida vatre između Irana i Izraela.
Na cijene utječe i izvještaj Američkog instituta za naftu (API), navodi Reuters, prema kojem su američke zalihe sirove nafte u prošlom tjednu veće za 680.000 barela, i to u razdoblju kada se obično bilježe smanjenja zaliha zbog ljetne sezone potražnje.
„Današnje kretanje cijena nafte pod utjecajem je međudjelovanja potencijalnog rasta opskrbe iz OPEC+-a, nejasnih signala iz podataka o zalihama u SAD-u, neizvjesnih geopolitičkih izgleda i neodređene makroekonomske politike. Ipak, planirana povećanja opskrbe Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika, uključujući Rusiju, poznate kao OPEC+, već su uglavnom uračunata u cijene i vjerojatno neće ponovno iznenaditi tržišta u skorije vrijeme“, izjavila je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novi.
Četiri izvora iz OPEC+ prošlog su tjedna za Reuters izjavila da grupa planira povećati proizvodnju za 411.000 barela dnevno u kolovozu, što je slično ranije dogovorenim povećanjima za maj, juni i juli.
Tržište već osjeća učinke prethodnih povećanja proizvodnje OPEC+, budući da je Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte, u junu povećala isporuke za 450.000 barela dnevno u odnosu na svibanj, prema podacima tvrtke Kpler, što je najviša razina u više od godinu dana, prenose Financije hr.
„Budući da su geopolitički rizici zasad u drugom planu, očekuje se da će se terminski ugovori za naftu ovaj tjedan trgovati unutar užeg raspona, dok globalne privredne zabrinutosti i dalje traju, a jedina iznimka koja bi mogla poduprijeti rast cijena je slabljenje dolara“, rekla je Sachdeva.
Američki dolar u srijedu ujutro pao je na najnižu razinu u tri i pol godine u odnosu na glavne svjetske valute, a slabiji dolar obično podupire cijene nafte jer potiče potražnju kupaca koji plaćaju u drugim valutama.
„Podaci o zaposlenosti izvan poljoprivrednog sektora SAD-a, koji će biti objavljeni u četvrtak, oblikovat će očekivanja oko dubine i vremena smanjenja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi u drugoj polovici ove godine“, rekao je Tony Sycamore, analitičar u IG-u.
Niže kamatne stope mogle bi potaknuti gospodarsku aktivnost, što bi zauzvrat povećalo potražnju za naftom.