Crna Gora ponovo podiže cijene goriva: Dizel skuplji šest, benzin sedam centi
Prema podacima Ministarstva energetike i rudarstva, eurodizel je poskupio šest centi, pa litar od danas košta 1,88 eura.
Cijene benzina povećane su za sedam centi. Litar eurosupera 95 prodaje se po cijeni od 1,76 eura, dok je nova cijena eurosupera 98 1,80 eura po litru.
Na 1,80 eura povećana je i cijena lož-ulja.
Rast cijene dizela mogao je biti znatno veći da Vlada nije donijela privremenu odluku o smanjenju akciza na gasna ulja. Prema ranijim procjenama, zasnovanim na kretanju cijena na međunarodnim tržištima i odnosu dolara i eura, eurodizel je mogao poskupjeti oko 11 centi po litru.
Iz Ministarstva energetike i rudarstva saopćili su da je novi obračun urađen u skladu s Odlukom o smanjenju iznosa akcize za promet gasnih ulja, objavljenom u „Službenom listu Crne Gore“ broj 122/26, kao i Uredbom o načinu obračuna najviših maloprodajnih cijena određenih vrsta naftnih derivata, koja je na snazi od 24. marta 2026. godine, prenosi Bankarme.
Na međunarodnom tržištu cijena nafte prethodnih dana bilježila je značajne oscilacije. Od 10. augusta barel je uglavnom vrijedio između 86 i 88 dolara, što je utjecalo i na novi obračun cijena u Crnoj Gori.
Nove cijene objavljene su u večernjim satima, neposredno prije početka njihove primjene, što ponovo ostavlja veoma malo vremena distributerima i vlasnicima benzinskih stanica za usklađivanje cjenovnika.
Sljedeći obračun cijena naftnih derivata planiran je za 24. august, a eventualne nove cijene primjenjivat će se od 25. augusta.
Ovo je 13. povećanje cijena naftnih derivata od početka američko-izraelskih vojnih operacija protiv Irana.