"More nema vremena da čeka", primjetili su.
Oni su otkrili prisustvo naftne mrlje koristeći sopstvenu tehnologiju.
Prije nekoliko dana došlo je do zagađenja goriva na području hvarske luke i šireg akvatorija.
Kompanija SeaCras koristila je svoj sistem da precizno otkrije i prikaže širenje i doseg mrlje koristeći sopstvenu naprednu analizu satelitskih sistema sa vještačkom inteligencijom (AI).
Tehnologija je potvrdila prisustvo tankog sloja naftnih derivata na površini mora na površini od oko 8 hektara, odnosno oko 80.000 kvadratnih metara.
Oni su svoja zapažanja objavili na svom sajtu, a analizu su sproveli u okviru studije o zagađenju mora, čiji će rezultati biti objavljeni u naučnom radu u cilju očuvanja životne sredine i javnog dobra.
"Ključna je saradnja između tradicionalnih metoda i novih tehnologija"
SeaCras na svom sajtu ističe da Hrvatska još nema efikasan sistem za brzo otkrivanje iznenadnog zagađenja mora i unutrašnjih voda.
Takođe su napomenuli da program CleanSeaNet Evropske komisije, koji se zasniva na podacima sa satelita Sentinel-1 sa radarskom (SAR) tehnologijom, nije dovoljno precizan za ovakve situacije.
Razlog tome je složena i razvedena obala i nedovoljno visoka rezolucija ovog satelitskog sistema, što otežava uočavanje manjih tačaka na područjima poput Hvara klasičnim metodama.
"Ovaj incident potvrđuje neophodnost naprednih tehnologija za brzo otkrivanje i reagovanje na zagađenje mora, kao i značaj saradnje institucija, tradicionalnih metoda i novih tehnologija i kompanija u zajedničkom cilju očuvanja morskih resursa", rekao je dr sc. Mario Špadina, izvršni direktor SeaCras-a, prenosi B92.
Pokrenuli su i projekat praćenja kvaliteta mora
SeaCras je osnovao tim mladih naučnika 2019. godine, a njihove platforme i sistemi omogućavaju precizno praćenje morskih površina, otkrivanje zagađenja, otkrivanje uzroka ljudskog i prirodnog zagađenja, te procjenu veličine i rasprostranjenosti incidenata poput izlivanja nafte i drugih štetnih materija, u skladu sa odredbama MARPOL konvencije.
Prošle godine ih je Svjetski ekonomski forum uvrstio među pet najboljih globalnih inovatora sa rešenjima u oblasti održivosti plave ekonomije, uz podršku UN, Kraljevine Saudijske Arabije i vodećih globalnih inicijativa za zaštitu i obnovu morskih ekosistema.
Sarađuju i sa Institutom Ruđer Bošković, a sa Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo pokrenuli su projekat CAPRI za praćenje kvaliteta mora i zaštitu zdravlja plivača u Hrvatskoj.