Značajan rezultat

Kineski naučnici postavili novi rekord u efikasnosti konverzije solarne energije u vodonik

Autor: Energetika.ba
Foto: Pexels
Istraživači sa kineskog Univerziteta Tijanđin ostvarili su značajan rezultat u proizvodnji vodonika na solarni pogon, razvijajući polutransparentnu fotoanodu koja povećava efikasnost konverzije solarne energije u vodonik na rekordnih 5,1%, navodi agencija Sinhua.

Taj uspjeh, objavljen u časopisu Nature comunications, donosi obećavajući put za skalabilnu tehnologiju "vještačkog lista", naveo je časopis Science and tehnology daily.

"Vještački listovi" su uređaji na bazi silicijuma, koji koriste solarnu energiju za razdvajanje vodonika i kiseonika u vodi, čime se vodonična energija proizvodi na čist način. Predvođen Vang Tuom, profesorom Fakulteta hemijskog inženjerstva i tehnologije, istraživački tim se pozabavio kritičnim ograničenjima u nepristrasnim solarnim sistemima za razdvajanje vode, koji proizvode vodonik bez spoljnog napona.

Njihova inovativna fotoanoda od indijum sulfida prevazilazi tradicionalni kompromis između provodljivosti i svjetlosne transparentnosti.

- Naš polutransparentni dizajn istovremeno ubrzava reakciju oksidacije vode i omogućava fotonima da stignu do fotokatode, minimizirajući gubitak energije - rekao je Vang, autor studije.

Potvrđen u potpuno samostalnom sistemu na solarni pogon, uređaj je postigao efikasnost konverzije solarne energije u vodonik od 5,1%, nadmašivši granicu od 5% za konvencionalne sisteme koji koriste silicijumske fotokatode sa neorganskim fotoanodama, prenosi Ekapija.

Vang je rekao da je to najveća prijavljena efikasnost za takve konfiguracije.

Istraživanje donosi nova rješenja za dva uporna izazova: za spor međufazni transfer elektrona i za značajne optičke gubitke.

Uz dalju optimizaciju, očekuje se da će ta tehnologija otvoriti puteve za razvoj isplativih, izdržljivih "vještačkih listova".

Vang je kazao da potencijalne primjene "vještačkih listova" uključuju jedinice za proizvodnju vodonika integrisane u fasade zgrada, krovove ili proizvodne pogone u pustinji.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba