Pametna brojila u svim domaćinstvima Sjeverne Makedonije do 2035.
Time se omogućava precizno očitavanje potrošnje struje, veća kontrola nad troškovima i prelazak na slobodno tržište. Pametna brojila će omogućiti građanima da odlučuju kada će trošiti više, a kada manje struje.
Novi Zakon o energetici, koji je usvojen u maju 2025. godine u makedonskom Parlamentu, predviđa ugradnju pametnih brojila, čime će se potpuno ukinuti procjene potrošnje, a računi za električnu energiju koje dobijaju građani i firme bit će tačnije obračunavani.
Do 2031. godine, 80% građana Sjeverne Makedonije imat će ovakve uređaje, a u roku od 10 godina, tj. do 2035. godine, nova pametna brojila trebalo bi da imaju svi građani.
„To ne znači da treba čekati do poslednjeg trenutka. EVN već ima plan za postepenu nabavku ovih brojila“, izjavila je ministarka za energetiku, rudarstvo i mineralne sirovine Sanja Božinovska.
Iz Elektrodistrubucije, preduzeća-ćerke EVN-a zaduženog za proizvodnju, trgovinu i distribuciju električne energije, poručuju da prate najnovije svjetske tehnološke trendove. Do sada su instalirali 200.000 brojila sa daljinskim očitavanjem, a prema planu, u naredne 3 godine instaliraće se još 100.000 takvih brojila.
„Proces pametnih brojila je kontinuiran, to nije nešto što počinje tek nakon usvajanja zakona. Već imamo instalirano oko 200.000 pametnih brojila koja se očitavaju daljinski. Taj proces će se nastaviti i u narednim godinama“, izjavio je Wolfgang Maier, izvršni direktor EVN Makedonija.
Pametna brojila će omogućiti građanima da odlučuju kada će trošiti više, a kada manje struje. Iz Regulatorne komisije za energetiku navode da je evropsko zakonodavstvo već implementirano u Zakon o energetici, pa operator mreže ima obavezu da instalira pametna brojila.
„Pametna brojila će potrošaču pružiti informacije o njegovoj potrošnji i kada može da štedi. Biće dovoljno podataka da potrošač sam odluči kada i koliko da troši energiju, što nekim domaćinstvima može omogućiti izlazak na slobodno tržište. Dan unapred, za naredni dan, snabdi7jevač će moći da prodaje struju domaćinstvu u različitim satima i po različitim cenama“, izjavio je Marko Bislimoski, predsjednik Regulatorne komisije za energetiku.
Domaćinstva upravljaju potrošnjom
Dodao je da zemlju očekuje zanimljiv period kada je riječ o uvođenju pametnih brojila, jer će ona omogućiti veću uključenost domaćinstava u upravljanje potrošnjom, ali i – ako to odluče – u izboru snabdevača.
Iz Elektrodistrubucije za naš portal navode da su prije 6 mjeseci započeli projekat „Smart Meters Project“, koji je trenutno u fazi analize i definisanja tehnologije.
„Nakon definisanja tehnologije izradit će se tehnička i ekonomska analiza – studija izvodljivosti. Ona će biti dostavljena Regulatornoj komisiji za energetiku, a ako analiza bude opravdana, komisija će predložiti Vladi donošenje odluke o uvođenju sistema. Ako analiza ne bude opravdana, u roku od najviše četiri godine – a možda i ranije – Regulatorna komisija će zatražiti od Elektrodistrubucije da analizu revidira kako bi Vlada ponovo bila obaveštena“, navode iz Elektrodistrubucije.
Dodaju da će se po donošenju odluke započeti nabavka sve potrebne opreme za pametni sistem (Smart Meters System), uključujući nova brojila, hardver i softver. Postupak bi trebalo da bude završen u roku od dvije godine.
„Dosadašnja praksa pokazala je da je glavna prednost brojila sa daljinskim upravljanjem mogućnost očitavanja u svakom trenutku, a očekuje se da će se dodatne funkcionalnosti definisati u budućnosti, tokom procesa odobravanja“, zaključuju iz Elektrodistrubucije.