Zbog presude blokirani računi RiTE Gacko, Elektroprivreda RS isplatila 4,8 miliona KM

"Elektroprivreda Republike Srpske" isplatila je 4,8 miliona KM nakon što su Rudniku i Termoelektrani (RiTE) "Gacko" blokirani računi zbog spora sa kompanijom "Boksit" iz Milića.
Novac je isplaćen po osnovi presude da bi RiTE "Gacko" profunkcionisao.
"Sredstva su jučer doznačena. Nažalost, na ovakav način je riješen spor star više od dvadeset godina", izjavio je Srni generalni direktor "Elektroprivrede Republike Srpske" Luka Petrović.
Direktor RiTE "Gacko" Maksim Skoko ocijenio je da se radi o "brutalnom i nekorektnom odnosu sudova", te naveo da se sudovi odnose neprimjereno prema javnim preduzećima.
"'Boksit' je vjerovatno zadovoljan, a mi ostajemo sa problemima. Sve ovo je ugrozilo pokretanje bloka jer nam fali novca. Naravno i sve ostale obaveze nam ostaju, prije svega, obaveze prema radnicima o pitanju doprinosa i regresa", rekao je Skoko Srni.
On je naveo da je prvostepena nepravosnažna presuda bila 15.000.000 KM sa pripadajućim kamatama, a da je poslije niza ročišta i presuda došlo do izvršenja po pravosnažnoj presudi od 4.800.000 KM.
"S obzirom na to da je presuda izvršna, u toku je postupak naplate potraživanja. Manji dio iznosa je već namiren u postupku prinudne naplate, a preostali će biti namiren od Matičnog preduzeća", istakao je Skoko, prenosi BHRT.
On je dodao da je postupak narušio likvidnost preduzeća, pojasnivši da su tražili da se sve plati u ratama, ali za to nije bilo sluha s druge strane.
"To nam ozbiljno narušava likvidnost. Bez obzira što ćemo remont završiti prije roka potrebno je obezbijediti sredstva za energente potrebne za pokretanje bloka. To nam predstavlja poteškoću bez obzira što je `Elektroprivreda` doznačila sredstva koja će namiriti iznos po presudi", rekao je Skoko.
Zbog ove presude, sa računa RiTE skinut je sav novac koji je preduzeće imalo, a vjeruje da će ovi problemi biti riješeni budući da su nekako uspjeli smanjiti iznos za tri puta u odnosu na prvu presudu.