Velika Britanija

Kvartalna dobit BP-a potonula 49% zbog nižih cijena sirove nafte

Autor: Energetika.ba
Foto: Unsplash
Britanski naftni div BP u utorak je objavio nešto slabiju neto dobit u prvom tromjesečju od očekivane, nakon nedavnog strateškog resetiranja i pada cijena sirove nafte.

Ovaj naftni i plinski gigant, koji se suočava s poteškoćama, objavio je dobit temeljnog troška zamjene, korištenu kao zamjena za neto dobit, od 1,38 milijardi dolara za prva tri mjeseca godine. To je premašilo očekivanja analitičara od 1,6 milijardi dolara, prema konsenzusu koji je sastavio LSEG.

Neto dobit BP-a dosegla je 2,7 milijardi dolara godinu ranije i 1,2 milijarde dolara u posljednja tri mjeseca 2024.

Rezultati dolaze u trenutku kada se energetski gigant suočava s novim pritiskom aktivističkih investitora manje od dva mjeseca nakon što je najavio strateško resetiranje, prenosi SEEbiz.

Nastojeći obnoviti povjerenje investitora nakon dugotrajnog razdoblja lošijih rezultata u odnosu na svoje konkurente u industriji, BP se u februaru obvezao smanjiti potrošnju na obnovljive izvore energije i povećati godišnje rashode za svoju osnovnu djelatnost nafte i plina.

Izvršni direktor BP-a Murray Auchincloss u utorak je za CNBC-jev "Squawk Box Europe" rekao da je firma "odlično započela" u ostvarivanju svog strateškog resetiranja.

"Imali smo sjajan operativni kvartal. Imali smo najveću operativnu učinkovitost u uzvodnom poslovanju u povijesti. Naše rafinerije u prvom kvartalu radile su najbolje što su radile u 24 godine. Imali smo šest istraživačkih otkrića zaredom, što je zaista neobično, i započeli smo tri velika projekta", rekao je Auchincloss.

Za prvi kvartal, BP je najavio dividendu po običnoj dionici od 8 centi i otkup dionica od 750 miliona dolara.

Neto dug porastao je na 26,97 milijardi dolara u razdoblju januar-mart, u odnosu na 22,99 milijardi dolara na kraju četvrtog kvartala.

BP je prethodno upozoravao na nižu prijavljenu proizvodnju u uzvodnom poslovanju i veći neto dug u prvom kvartalu u usporedbi s posljednja tri mjeseca prošle godine.

Pritisak aktivista

Čini se da zelena strategija zaokreta nije dovoljno doprinijela investitorima poput aktivista poput Elliott Managementa, koji su prošle sedmice izašli na berzu s udjelom većim od 5% u firmi uvrštenoj na londonsku berzu.

Ova objava čini američkog hedge fonda BP drugim najvećim dioničarom nakon BlackRocka, najvećeg svjetskog upravitelja imovinom, prema podacima LSEG-a.

Elliott je prvi put objavljeno da je preuzeo poziciju u naftnoj i plinskoj firmi još u februaur, što je potaknulo rast cijene dionica usred očekivanja da bi njegovo sudjelovanje moglo prisiliti BP da se vrati svojim naftnim i plinskim poslovima.

Auchincloss iz BP-a odbio je komentirati interakcije s investitorima kada su ga pitali je li firma pod pritiskom firmi poput Elliota da ide dalje od planova najavljenih u februaru.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba