Elektrodistribucija Srbije: Struja pola minuta nakon ispada na mreži
Vođa tima i ključni stručnjak u tehničkom dijelu projekta automatizacije mreže Dušan Vukotić objašnjava srednjenaponsku mrežu kao najdominantniju i najvažniju u elektrodistributivnom sistemu.
"U tehničkom smislu ona obuhvata napone od 35, 20 i 10 kilovolta. Po značaju, to je predominantna mreža preko koje vršimo snabdevanje naših krajnjih kupaca, koji su povezani na niskom naponu. U strukturi mreže, niski napon po svom obimu prevazilazi nekoliko puta srednjenaponsku mrežu, ali glavni tokovi energije i sam mehanizam upravljanja distribucionom mrežom se najviše fokusira na srednjenaponsku mrežu zbog čega nam je ona trenutno u žiži procesa celokupne automatizacije", rekao je Vukotić za Tanjug.
Međudržavni sporazum Srbije i Francuske omogućio je realizaciju projekta koji se realizuje na osnovu ugovora EDS i Šnajder elektrika iz 2023. godine u vrednosti od 140 miliona evra, koji će se iskoristiti za isporuku opreme, sistema i softvera za napredno upravljanje elektrodistributivnom mrežom.
"Mi smo negde osamdesetih godina krenuli sa automatizacijom trafostanica. Početkom 2000. godine krenula je intenzivna automatizacija srednjenaponske mreže kroz uvođenje odgovarajućih studija i usvajanje koncepata upravljanja mrežom. Negde dvadesetak godina smo na tom konceptu zasnivali rešenje automatizacije i to smo do sada vrlo uspešno radili", rekao je Vukotić.
Proces automatizacije je, kako ističe, nezaustavljiv.