Energetika.ba
Potreban doprinos

Afričke zemlje pozivaju Tursku na energetsku saradnju

Autor: Energetika.ba
Afričke zemlje pozivaju Tursku na energetsku saradnju
Foto: Ilustracija

Usred globalne energetske tranzicije, Zapad, na koji se Afrika dugo oslanjala za tehnologiju, finansiranje i tržišta, odlučio je da više ne finansira projekte nafte i gasa, ostavljajući kontinent sve ranjivijim.

Iako imamo ogroman potencijal obnovljivih izvora energije, nedostaje nam tehnologija da ga razvijemo, što znači da ćemo ponovo morati da se oslanjamo na druge, poručio je generalni sekretar Afričke organizacije proizvođača nafte (APPO) Omar Faruk Ibrahim, pozivajući turske naučnike, tehnologe i investitore da doprinesu razvoju afričke naftne i gasne industrije.

Afrika bi trebalo da proširi svoja međunarodna partnerstva izvan tradicionalnih saveznika, kako bi u potpunosti iskoristila svoje ogromne energetske resurse, rekao je generalni sekretar Afričke organizacije proizvođača nafte (APPO) Omar Faruk Ibrahim, signalizirajući da je Turska perspektivni partner: „Otvoreni smo za sve oblike energetske saradnje sa Turskom“, piše Daily Sabah.

Pozivajući afričke lidere da prevaziđu zavisnost od bivših kolonijalnih sila i prodube veze sa novim globalnim igračima poput Turske, Ibrahim je rekao: „Naivno smo vjerovali da će iste zemlje koje su nas kolonizovale, a kasnije i napustile, biti one koje će nam pomoći da rastemo.“

„Posle više od 60 godina, uprkos našim obilnim resursima, postigli smo mali napredak, ali svijet se mijenja, a srećom, i Afrika se mijenja“, dodao je Ibrahim.

Afrika pažljivo prati uspon Turske

„Turska je drevna i snažna civilizacija sa duboko ukorenjenim kulturnim naslijeđem i ponovo tehnološki napreduje. Ovo bi trebalo da omogući Africi da pogleda dalje od takozvanih tradicionalnih partnera na koje smo se dugo oslanjali za spas kontinenta“, rekao je generalni sekretar APPO.

Naglasio je da, iako je Turska brzo tehnološki napredovala pod izazovnim uslovima, mnogi u Africi su i dalje nesvjesni njenih mogućnosti.

Ibrahim je pozvao na jačanje javne diplomatije, putem medija, obrazovanja i civilnog društva, kako bi se pokazale snage Turske. Takođe je pohvalio dugogodišnje turske investicije, poput stipendija za afričke studente, kao ključne za izgradnju međuljudskih veza.

Tranzicija – poziv na buđenje

Kako je objasnio, energetska tranzicija predstavlja veliku priliku za kontinent, jer po prvi put primorava narod Afrike da postavi fundamentalno pitanje – Zašto proizvodi naftu i gas i izvozi ih van Afrike, dok afričkom narodu i dalje nedostaju osnovne životne potrebe?,

„Energija koju šaljemo u Evropu ili Ameriku služi luksuzu, a ne preživljavanju. Ovdje u Africi, nedostatak energije dovodi do smrti skoro svakog dana“, rekao je Ibrahim.

Također je napomenuo da je usred globalne energetske tranzicije, Zapad, na koji se Afrika dugo oslanjala za tehnologiju, finansiranje i tržišta, odlučio da više ne finansira projekte nafte i gasa, ostavljajući kontinent sve ranjivijim.

„Bili smo primorani da osnujemo Afričku energetsku banku. Gradimo energetsku infrastrukturu koja će nam omogućiti da prenosimo energiju iz regiona sa izobiljem onima kojima je potrebna“, rekao je prvi čovek APPO.

Nova vizija za afričke resurse

Ibrahim je objasnio da APPO ima za cilj da ujedini zemlje proizvođače oko zajedničkih izazova, posebno u vezi sa finansiranjem.

APPO predstavlja zemlje koje drže oko 10% svjetskih rezervi nafte i proizvode otprilike 8% globalne proizvodnje.

Napori organizacije usmjereni su na razvoj energetske infrastrukture unutar Afrike i obezbjeđivanje nezavisnog finansiranja putem Afričke energetske banke.

Upozorio je da bez finansiranja, tehnologije i pristupa tržištu, Afrika rizikuje da izgubi i svoj sektor ugljovodonika i šansu da koristi obnovljive izvore energije. Ibrahim je dodao da bez domaće infrastrukture, Afrika rizikuje da zaostane u novom globalnom energetskom pejzažu.

„Iako imamo ogroman potencijal obnovljivih izvora energije, nedostaje nam tehnologija da ga razvijemo, što znači da ćemo ponovo morati da se oslanjamo na druge“, rekao je Ibrahim.

Takođe je naglasio minimalnu ulogu kontinenta u globalnim emisijama, samo 3%, i doveo u pitanje pravednost ograničenja na korišćenje resursa ugljovodonika u Africi, dodajući: „Utrostručavanje emisija moglo bi pomoći Africi da se industrijalizuje, ali nam se poručuje da ne možemo da koristimo svoje resurse.“

Afrika poziva Tursku da investira

Pozivajući Tursku da produbi svoju ulogu u afričkom energetskom sektoru, Ibrahim je rekao: „Ako turski investitori žele da se pridruže Afričkoj energetskoj banci, više su nego dobrodošli.“

Ohrabrio je turske naučnike, tehnologe i investitore da doprinesu razvoju afričke naftne i gasne industrije.

Posebno je dobrodošla podrška u izgradnji prekograničnih cjevovoda, povezivanju zemalja i olakšavanju protoka energije i srodnih proizvoda, kako bi se stvorile mogućnosti za obostrano korisno partnerstvo, rekao je Ibrahim.

Poslednjih godina, Turska je preuzela sve aktivniju ulogu u energetskom i rudarskom sektoru Afrike.

Vođena pristupom win-win, Turska je potpisala sporazume o strateškoj saradnji sa brojnim afričkim zemljama, uključujući Somaliju, Niger, Libiju, Egipat, Alžir, Angolu, Senegal, Maroko, Sudan, Nigeriju i Džibuti.

Ovi sporazumi, koji imaju za cilj da iskoriste tursku stručnost, tehnologiju i investicione kapacitete za podršku zajedničkim energetskim projektima, već su doveli do pokretanja konkretnih inicijativa, a saradnja brzo napreduje na više frontova.