Energetika.ba
Analiza

Cijene struje za privredu u Sloveniji među najvišima u EU, za domaćinstva ispod prosjeka

Autor: Energetika.ba
Cijene struje za privredu u Sloveniji među najvišima u EU, za domaćinstva ispod prosjeka
Foto: Ilustracija

Slovenačka domaćinstva su prošle godine imala nižu cijenu električne energije od prosjeka Evropske unije, dok su ostale kategorije potrošača, gdje je i privreda, struju plaćale po cijenama koje su među najvišima u EU, pokazala je analiza cijena struje slovenačkog operatora prijenosnog sistema ELES.

Analiza, koju je pripremio direktor ELES-a Aleksander Mervar, je pokazala da su naknade za mrežu znatno niže od prosječnih evropskih mrežarina.

Kada je riječ o cijenama za domaćinstva Slovenija je u posljednjoj trećini evropskih zemalja sa najnižim cijenama. U poređenju sa susjednim zemljama, cijene su bile više nego u Mađarskoj i Hrvatskoj, a niže nego u Austriji i Italiji, prenio je portal Naš Stik.

Najjeftinije struja za domaćinstva u svih 27 članica Unije u prošloj godini bila je u Bugarskoj, zatim Malti, Luksemburgu, Mađarskoj i Hrvatskoj. Ako se uporede cijene struje i kupovna moć slovenačka domaćinstva su u donjoj polovini te liste.

Kao glavni razlog za niže cijene struje za domaćinstva analiza navodi mjere slovenačke vlade. Dvije glavne intervencije bile su određivanje maksimalne cijene za 90 odsto potrošnje, kao i zamrzavanje plaćanja naknada za podršku proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije.

Maksimalna cijena je tako od 1. januara do 31. oktobra bila u nižoj tarifi 8,2 eurocenta, a u višoj 11,8 eurocenta po kilovat-satu. One su se odnosile na 90 posto potrošnje domaćinstva, dok se preostalih deset posto plaćalo po tržišnim cenama, odnosno cijenama koje su slobodno određivali snabdevači.

Bez vladinih mjera godišnji troškovi prosječnog slovenačkog domaćinstva, sa godišnjom potrošnjom od 4.000 kWh bili bi veći za 345,89 eura ili 45,77 posto, navodi se u analizi.

Privreda nije bila u tako povoljnoj poziciji kao domaćinstva. Analiza je potvrdila ocjene da su cijene za komercijalne i industrijske potrošače u Sloveniji bile nepovoljnije i među najvišim u EU. Za utjehu je da su prosječne cijene za privredu bile niže nego u susjednim zemljama.

I privreda u Srbiji imala je sličan problem u prošloj godini.

U izvještaju ELES-a se naglašava da nisu tačne kritike Privredne komore Slovenije da su visoke mrežarine uzrok manje konkurentnosti slovenačke privrede. Te naknade za komercijalne kupce u Sloveniji su, kako se dodaje, bile znatno niže od prosjeka u EU i to od 36,5 do 49 posto.

Naknade su još niže, i do 53 posto, ako se Slovenija uporedi sa susjednim zemljama, tvrdi ELES u analizi.

Mrežarine su, kako se dodaje, i za domaćinstva niže od prosjeka EU, i to među najnižima kada se pogledaju sve članice.