Energetika.ba
Evropa

Gasni projekti između Budimpešte i Brisela

Autor: Energetika.ba
Gasni projekti između Budimpešte i Brisela
Foto: Ilustracija

Mađarska je najavila povećanje domaće proizvodnje gasa nakon proglašenja vanrednog stanja u oblasti energetike 2022. Ovo je uključivalo istraživanje gasa iz škriljaca, ekstrahovanog hidrauličkim frakturisanjem, ili frekingom u okrugu Bekeš, blizu granice sa Rumunijom.

Neistomišljenici brinu da proširenje projekta ne uključuje potpunu procjenu utjecaja na životnu sredinu ili prekogranično ispitivanje.

Primjena tehnologije freking za vađenje nafte i gasa iz škriljaca, koja se smatra veoma zagađujućom, ograničena je ili zabranjena u nekoliko zemalja EU – ali Mađarska udvostručuje aktivnosti u tom pravcu. Budimpešta više voli veliki projekat frekinga gasa u blizini svoje granice sa Rumunijom umjesto da slijedi nastojanja Brisela da fosilna goriva zamijeni obnovljivim izvorima, piše Euractiv.

Freking se smatra veoma zagađujućom aktivnošću sa širokim uticajem na životnu sredinu i zdravlje i ograničen je – ili čak zabranjen u nekoliko zemalja EU, kao što su Francuska, Njemačka, Bugarska, Holandija i Danska.

Povećanje domaće proizvodnje

Nasuprot tome, Mađarska je najavila povećanje domaće proizvodnje gasa nakon proglašenja vanrednog stanja u oblasti energetike 2022. Ovo je uključivalo istraživanje gasa iz škriljaca, ekstrahovanog hidrauličkim frakturisanjem, ili frekingom u okrugu Bekeš, blizu granice sa Rumunijom.

Projekat frekinga Corvinus – zajedničko ulaganje državne MVM grupe i Horizontal General LLC – označen je kao projekat od javnog interesa 2022. godine, a krajem prošle godine lokalne vlasti su izdale ključnu dozvolu kako bi omogućile proširenje projekta.

Lokalne nevladine organizacije nisu impresionirane. Brinu da proširenje projekta nema potpunu procjenu uticaja na životnu sredinu ili prekogranično ispitivanje, s obzirom da je projekat udaljen samo 10 km od rumunske granice.

„Neprihvatljivo je da se 2025. godine može izdati dozvola za proširenje za projekat fosilnih goriva koji ignoriše emisije koje generiše“, rekla je Ester Galamboš, energetičarka Friends of the Earth Hungary.

Nedostajuće procjene

Naglasila je da nedostaje puna procjena emisija gasova sa efektom staklene bašte iz projekta, uključujući emisije iz naknadnog sagorijevanja izvađenog prirodnog gasa i nafte.

Povrh svega, ključne analize su također odsutne, kao što je kumulativni uticaj do nekoliko desetina gasnih bunara, ukupna potrošnja vode i emisije ugljen-dioksida i metana.

Nevladina organizacija Friends of the Earth Hungary uložila je žalbu sudu, tražeći da se poništi dozvola za proširenje.

U međuvremenu, mađarska vlada je odbila da komentariše, uputivši upite MVM Grupi.

Grupa je rekla da se minimiziranje uticaja na životnu sredinu i zaštitu ekoloških vrijednosti tretira kao glavni prioritet tokom vađenja prirodnog gasa. Navedeno je da projekat ima sve potrebne zvanične dozvole, uključujući važeće ekološke dozvole.