
MOL Grupa je jučer objavila svoje finansijske rezultate za prvi kvartal 2025. godine. Dobit prije oporezivanja iznosila je 546 miliona dolara, što je povećanje od 23% u odnosu na isti period prošle godine.
Svi ključni segmenti poslovanja ostvarili su bolje rezultate, uprkos ekonomskom usporavanju, što je doprinijelo otpornosti MOL Grupe na nepovoljna makroekonomska kretanja – zahvaljujući snažnim rezultatima u segmentu istraživanja i proizvodnje, stabilnim operacijama prerade, rastu potrošačkih usluga i dosljednoj implementaciji aktivnosti kružne ekonomije, uprkos izazovima.
Predsjednik i izvršni direktor Zsolt Hernádi je rekao:
"U periodu obilježenom geopolitičkim tenzijama i ekonomskom transformacijom, uspjeli smo postići stabilne performanse. Ohrabrujuće je da su naši rezultati uglavnom posljedica poboljšanja internih procesa i rada u gotovo svim segmentima poslovanja. To nam pruža čvrstu osnovu za suočavanje s budućim izazovima, koje neće nedostajati. Da bismo ih prevazišli, oslanjamo se na MOL-ovu dokazanu formulu: finansijska disciplina, promišljena ulaganja, diverzifikacija, integrirani operativni model i dosljedna implementacija strateških ciljeva. Ne skrećemo s puta - naš fokus ostaje fokusiran na efikasnost i poboljšanje internih performansi, bez kompromisa, kako bismo dodatno ojačali konkurentnost. Naš cilj ostaje nepromijenjen: stvoriti vrijednost za dioničare u kratkom roku i izgraditi održivu MOL Grupu za budućnost."
Segment istraživanja i proizvodnje (uzvodno) zabilježio je poboljšanje u odnosu na prethodni kvartal, podržan višim cijenama plina. Prosječna dnevna proizvodnja iznosila je 93.000 barela ekvivalenta nafte, što je u sredini predviđenog raspona (92-94), i nešto niže nego u prethodnom kvartalu, zbog smanjene proizvodnje u Centralnoj i Istočnoj Evropi. U isto vrijeme, nastavljen je razvoj portfelja u Mađarskoj - uspješno je završena akvizicija depozita Endrőd, dok je bušotina Som-8 puštena u rad.
Rezultati Downstream segmenta su se blago poboljšali u odnosu na isti period prethodne godine, uprkos nižim rafinerijskim maržama i općenito izazovnom poslovnom okruženju. Negativni faktori su ublaženi većim količinama prerade i rastom vlastite prodaje - dijelom zbog planiranih remonta u baznom periodu - kao i boljom iskorištenošću kapaciteta. Petrohemijsko poslovanje zabilježilo je oporavak u obimu prodaje, ali je i dalje bilo u zoni gubitaka, zbog još uvijek izazovnih tržišnih uslova. Marže rafinerija nafte Brent stabilizirale su se oko dugoročnog prosjeka, dok su petrokemijske marže ostale slabe.
Potrošačke usluge nastavile su rasti, uz doprinos goriva i negorivnih proizvoda, uprkos znakovima teškog makroekonomskog okruženja. Prodaja goriva ojačala je na tržištima Rumunije i Hrvatske. Iako je rast marže za proizvode bez goriva bio sporiji u odnosu na prošlu godinu, osnovni trendovi ostaju pozitivni. Mreža zastupnika Fresh Corner nastavila se širiti i dostigla 1.341 lokaciju do kraja prvog kvartala 2025. godine, što predstavlja rast od 1% kvartalno i 6% u odnosu na prethodnu godinu.
Usluge kružne ekonomije ostvarile su pozitivan doprinos EBITDA-i u prvom kvartalu 2025. godine, uglavnom zbog jednokratnih efekata. Kapitalna ulaganja su bila fokusirana na širenje sistema povrata depozita (DRS), sa više od 4.800 aktivnih lokacija i dnevnim obimom povrata od oko 6,5 miliona jedinica - povećanje od 10% u odnosu na prethodni kvartal. Radovi su također nastavljeni na drugim infrastrukturnim projektima, uključujući izgradnju sljedećeg reciklažnog
dvorišta u Komáromu (pored još osam planiranih), kao i pripremne aktivnosti i tenderske procedure za projekat valorizacije otpadne energije.
Segment Gas Midstream zabilježio je pad EBITDA rezultata u prvom kvartalu 2025. godine, uprkos snažnoj potražnji za uslugama prijenosa, zbog pogoršanja makroekonomskih uslova.