Nizozemska racionalizira potrošnju energije kako bi ublažila opterećenja mreže

Hiljade firmi i domaćinstava čekaju na spajanje na nizozemsku mrežu, prisiljavajući mrežne operatere na racioniranje snage, što je rani pokazatelj onoga što će druge evropske zemlje vjerovatno morati činiti kako se brzina elektrifikacije povećava.
Više od 11.900 firmi čeka na priključke na elektroenergetsku mrežu, prema Netbeheer Nederland, udruženju nizozemskih mrežnih operatera. Uz to, tu su i javne zgrade poput bolnica i vatrogasnih stanica, kao i hiljade novih kuća.
Nizozemski dužnosnici i firme rekli su da dugo čekanje na priključke koči privredni rast i da bi moglo prisiliti firme da preispitaju svoje investicijske planove. Unatoč naporima za ulaganje u nove kabele i trafostanice, novi priključci u nekim dijelovima zemlje bit će dostupni tek sredinom 2030-ih, prema mrežnim operaterima.
Iako su uska grla u Nizozemskoj posebno akutna, analitičari kažu da je to nagovještaj onoga što će se vjerovatno dogoditi u drugim zemljama EU-a, kako se brzina elektrifikacije povećava kako bi se ispunili ambiciozni ciljevi dekarbonizacije bloka.
„U drugim zemljama postoji zagušenje“, ali druge zemlje bi „definitivno“ trebale vidjeti nizozemski primjer kao upozorenje, rekla je Zsuzsanna Pató, voditeljica energetskog tima u bruxellesskoj energetskoj nevladinoj organizaciji RAP.
Nizozemski dužnosnik priznao je: „Nigdje drugdje nije ni približno tako loše.“
Nizozemska je među zemljama u Evropi koje su se najbrže pomaknule u elektrifikaciji kritičnih dijelova ekonomije nakon što je 2023. godine završila proizvodnju na svom divovskom kopnenom plinskom polju Groningen. Više od 2,6 miliona nizozemskih domova sada ima solarne panele na krovovima, pokazuju podaci Netbeheer Nederland. Firme su također ubrzale svoje udaljavanje od plina nakon krize cijena energije u EU 2022. godine.
Zemlja je bila toliko navikla oslanjati se na svoje plinske resurse da nadogradnje električne mreže nisu pratile tempo, rekao je njezin nacionalni operater električne mreže, Tennet.
Kako bi se osigurao potreban kapacitet mreže, nizozemska vlada procjenjuje da će razina ulaganja potrebna za kabele i nove trafostanice biti u području od 200 milijardi eura do 2040. godine, prenosi SEEbiz.
Dio toga može se finansirati prodajom Tennetovog dijela njemačke elektroenergetske mreže privatnim investitorima, koji se procjenjuje na oko 20 milijardi eura, prema riječima dužnosnika uključenih u pregovore. No, veći dio ostatka morat će se pokriti amortizacijom imovine, a potrošači će snositi troškove.
Nizozemska već ima neke od najviših troškova električne energije u zapadnoj Europi zbog uskih grla u mreži. Mjesečne cijene su, na primjer, otprilike 30 eura po megavat-satu više nego u Francuskoj ove godine, prema podacima think-tanka Ember.