Energetika.ba
Sarajevo

Uspješno održana panel diskusija „Zeleni hidrogen: Perspektive i izazovi“

Autor: Energetika.ba
Foto: Biznis.ba

Stručna panel diskusija pod nazivom „Zeleni hidrogen: Perspektive i izazovi“ uspješno je održana jučer u Europe House u Sarajevu, u organizaciji Udruženja za zeleni hidrogen i obnovljive izvore energije “UzH2OIE”.

Događaj je privukao pažnju brojnih aktera iz javnog, privatnog i akademskog sektora, potvrđujući sve veći značaj koji zeleni hidrogen ima u savremenim energetskim strategijama. U fokusu razgovora bili su potencijali i izazovi primjene zelenog hidrogena kao ključnog faktora u energetskoj tranziciji ka čistijim izvorima energije Bosne i Hercegovine.

Panelisti doc. dr. Jasmin Šehović, Mašinski fakultet Sarajevo, Faris Babić, predsjednik UzH2OIE, ekspert iz oblasti OIE, Faruk Cerić, senior manager, Sarajevska razvojna agencija - SERDA i Andrej Marković, magistar mašinstva su kroz dvosatnu diskusiju, prezentirali svoje viđenje potencijala, izazova i budućeg razvoja tehnologija zasnovanih na zelenom hidrogenu.

Doc.dr. Jasmin Šehović je izjavio da je panel diskusija bila odlična prilika za otvaranje važnih tema o ulozi hidrogena u dekarbonizaciji transporta. Posebno je naglašena primjena zelenog hidrogena u sektorima gdje elektrifikacija nije lako izvodiva – kao što je teški transport, prvenstveno teretna vozila i radne mašine – zahvaljujući njegovom sagorijevanju bez emisija ugljika.

“Tema je aktuelna i u stručnoj javnosti, o čemu svjedoči i nedavno održana edukacija u organizaciji Vanjskotrgovinske komore BiH, uz podršku Fondacije Konrad Adenauer na temu "Hidrogen kao gorivo za pogon motora sa unutrašnjim sagorjevanjem u cilju dekarbonizacije transporta", što je prva edukacija takve vrste u Bosni i Hercegovini. Svakako će u budućnosti biti još sničnih inicijativa i projekata”, dodao je Šehović.

Faris Babić, predsjednik UzH2OIE, ekspert iz oblasti OIE dodao je da zeleni hidrogen nije samo energetsko rješenje, već i razvojna šansa za akademsku zajednicu, mlade bh. inženjere i cjelokupnu industriju.

“ Takođe, važno je podizati svijest šire javnosti o značaju prelaska na čiste izvore energije, među kojima zeleni hidrogen zauzima sve važnije mjesto. Ako sada napravimo strateške iskorake, imamo priliku da budemo konkurentni u globalnoj utrci za energetsku održivost. Nekoliko sektora bi mogli imati ekonomsku korist poput teške industrije, transporta, energetike ali i poljoprivrede”, zaključio je Babić.

Faruk Cerić, senior manager u Sarajevskoj razvojnoj agenciji – SERDA istakao je da hidrogen u današnje vrijeme postaje sve interesantniji zbog mogućnosti njegove proizvodnje korištenjem električne energije iz obnovljivih izvora.

Cerić je kazao da se na taj način, hidrogen može proizvoditi na lokacijama gdje postoje fotonaponske elektrane ili vjetroelektrane, skladištiti i kasnije koristiti u industrijama koje su pogodne za njegovu upotrebu.

“Da bi ovakvo rješenje zaživjelo u praksi, ključno je razviti tehnologije koje će omogućiti sigurno skladištenje hidrogena, kao i njegovu efikasnu primjenu u većem obimu. To podrazumijeva kontinuirana ulaganja u istraživanja i razvoj, s ciljem pronalaženja rješenja koja će prevazići aktuelne tehničke i sigurnosne izazove u vezi sa skladištenjem i korištenjem ovog energenta” izjavio je Cerić.

Andrej Marković, magistar mašinstva, mladi bh.inženjer koji je trenutno na doktorskom studiju na Free University of Bolzano govorio je o tranziciji ka hidrogenskoj ekonomiji.

“Potrebno je približiti javnosti zeleni hidrogen I tehnologije zelenog hidrogena i razbiti mit da će sve eksplodirati kada se koristi. Bitno je ulaganje u edukaciju inženjerskog kadra koji će se baviti ovom tematikom u budućnosti, koji će projektovati, voditi i održavati ove sisteme I pronalaziti nova tehnička rješenja. Globalni interesi I hype će sigurno dovesti do masovnije proizvodnje komponenti koja dovodi do pada cijena I obrzanja tranzicije ka hidrogenskoj ekonomiji”, izjavio je Marković.

Nakon zvaničnog dijela panela, uslijedila je interaktivna diskusija sa učesnicima, tokom koje su panelisti odgovarali na brojna pitanja, razmjenjivali iskustva i otvorili prostor za dalju saradnju i razmjenu ideja u oblasti održive energije.

Stručni panel “Zeleni hidrogen: Izazovi i prilike” dio je petomjesečnog projekta STEM WO(MAN), čiji je cilj stvaranje inkluzivnijih i ravnopravnijih radnih okruženja, promocija uzajamnog poštovanja i zajedničkog rada ka cilju očuvanja planete kroz korištenje zelenih energija, omogućavajući svim članovima bh. društva da doprinesu energetskoj tranziciji i budućnosti zasnovanoj na održivosti, inovacijama i jednakosti.

Medijski partneri projekta STEM WO(MAN) su Radio M, Radio M plus, energetika.ba, vijesti.ba, biznis.ba, žene.ba, čuvajzdravlje.ba, fakta.ba, life.ba.

Prijatelji panela su Partner MK, Udruženje mreža za izgradnju mira, Udruženje poslovnih žena u BiH, Udruženja privrednika “Biznis centar” Jelah-Tešanj, Dobojputevi d.d. Doboj Jug, AIK d.o.o. , ETC, GREENING ARCHSTUDIO.