
Njemačka je već u subotu, 3. aprila matematički potrošila prirodne resurse koji bi trebali biti dovoljni za cijelu godinu. Tako su pokazali izračuni Mreže globalnog otiska koja je Dan prevelikog opterećenja Zemlje za Njemačku baš postavila na 3. aprila.
Dakle, kada bi svi ljudi na Zemlji trošili onoliko prirodnih resursa i stvarali onolike emisije ugljikovog dioksida kao što to čini Njemačka, onda bi se godišnji biološki kapacitet Zemlje iscrpio već do početka aprila ili u prva tri mjeseca u godini.
Savez za okoliš i zaštitu prirode Njemačke (BUND) smatra da su razlozi tako velike potrošnje prirodnih resursa i velikih emisija u Njemačkoj velika potrošnja energije, gust promet automobila, industrijski uzgoj životinja i graditeljstvo. Stoga to ekološko udruženje također smatra da bi Njemačka trebala donijeti Zakon o zaštiti resursa "kako bi se zaustavilo rasipanje i onečišćenje sredstava za život." Predsjednik BUND-a Olaf Bandt pak ističe kako bi prioritet trebalo biti smanjenje potrošnje, zatim ponovna upotreba, a tek potom reciklaža.
Istodobno, poznata međunarodna organizacija Oxfam glavnu krivicu za sve to usmjerava na bogate jer je činjenica da najbogatija desetina njemačkog stanovništva proizvodi jednako emisija kao i cijela siromašnija polovica. "Živimo iznad svojih mogućnosti, što sve više gura planet u trostruku krizu globalnog zagrijavanja, izumiranja vrsta i onečišćenja okoliša," napominje pak Freya Duncker iz Svjetskog fonda za divljinu (WWF). Prema WWF-u, Njemačka bi trebala okončati ovisnost o ugljenu, nafti i prirodnom plinu i biti klimatski neutralna do 2040. godine. Također bi trebalo uspostaviti održivi prehrambeni sistem, preoblikovati privredni i finansijski sistem i smanjiti ekološki štetne poticaje.
Mreža globalnog otiska izračunava Dan prevelikog opterećenja Zemlje za svaku zemlju i za cijeli planet. Primjerice, taj je dan za cijelu Zemlju prošle godine bio 1. kolovoza. Takve analize uključuje koliko je zemlje potrebno za proizvodnju hrane, drve, apsorpciju stvorenog CO2, ali i za saobraćajnice i zgrade za stanovanje. To se potom uspoređuje sa Zemljinim sposobnostima stvaranja resursa i apsorpcije otpada i emisija. Dobiveni rezultat se svake godine dopunjava i ispravlja, u skladu s najnovijim podacima, objavila je njemačka štampana agencija DPA.